James Duffin

Born
1835
Died
1878
Profession
Commission Agent

Terms served on Council

Title Council From To
Alderman City of Sydney 1860 1862
  • Alderman James Duffin 1860 -1862 (City of Sydney Archives, SRC20600)

Family background

James Duffin was born at Crompton, Lancashire, England, on 16 July 1835, son of James Duffin and Margaret, née Gledhill. In 1855 he married Elizabeth Sullivan at Scots Presbyterian Church, Pitt Street, Sydney. They had six sons and one daughter. He died in Sydney on 17 February 1878.

Occupation & interests

An immigrant named Mr Duffin arrived in Sydney on the London on 1 August 1854. By 1859, James Duffin, Commission agent, was established at 85 Sussex Street with his private residence at 379 Pitt Street. In 1861, he had moved his business as commercial and produce agent to 377-79 Kent Street. There was also a James Duffin who ran the Flower Pot Inn at 181 York Street in 1867.

Local government service

James Duffin was elected Alderman for Brisbane Ward, 1 December 1860 to 30 November 1862.

References

City of Sydney Archives: Aldermen’s Files

State Records of NSW: Reel 400

 

 

 

Citation

Printer friendly version Persistent URL:

http://sydneyaldermen.cosstaging.net.au/alderman/james-duffistokes/

Share this entry on: