George Davison

Born
1827
Died
1898
Profession
Licensed Victualler

Terms served on Council

Title Council From To
Alderman Camperdown 1868 1878
Mayor Camperdown 1869 1869

Family background

George Davison was born at Parramatta in 1827. He was married on 7 November 1854 at Camperdown to Eliza Ekins (1825-1918). They had one daughter (Eliza Jane 1856-1940). He died on 2 March 1989, aged 70 years.

Occupation & interests

A resident of Camperdown from 1841, Davison was publican of the Governor Bourke Hotel, Parramatta Road from 1858-1859, 1865-1879, and 1887-1890. He was also a one time owner of Camperdown Saleyards.

Local government service

George Davison was an alderman on Camperdown Coucnil from 1868-1878 and its mayor in 1869.

References

Sydney Morning Herald 3 March 1898 p. 8.

Obituary, Sydney Morning Herald 12 March 1898 p. 1

 

Citation

Printer friendly version Persistent URL:

http://sydneyaldermen.cosstaging.net.au/alderman/george-davison/

Share this entry on: