Finlay Elgin Munro

Born
1867
Died
1939
Profession
Architect

Terms served on Council

Title Council From To
Alderman Glebe 1917 1919
Alderman Glebe 1919 1919
  • Glebe Alderman Finlay Elgin Munro 1867-1939 (Max Solling Collection)

Family background

Finlay Elgin Munro was born at Sale Victoria in 1867, son of James Munro and Annie. On 8 March 1888 he married Jessie (Janet) Duncan at Newtown who died on 26 January 1928.There were four daughters and four sons of the marriage. In 1933 he married Florence Eva Coulter at Castle Hill. He died at Castle Hill on 14 January 1939, aged 71 years. Florence Munro died on 8 September 1940.

Occupation & interests

After qualifying as an architect in 1888, Finlay Elgin Munro was associated with the building in Sydney of head offices of the ES & A Bank, AMP Society and the Permanent Trustee Co. He was President of the Master Builders Association of NSW in 1922, and he represented Australia at Wembley Empire Exhibition in 1924.

Community activity

Munro was life patron of the Glebe Workingmen’s Institute. He was president of the Master Builders Association of NSW, and a past President of the NSW Bowling Association and Munro was a former NSW Lawn Bowls champion.

Local government service

Finlay Elgin Munro as mayor requested establishment of an emergency hospital for influenza patients in Glebe in May 1919 with Glebe branch of the Red Cross using Glebe Town Hall. Munro presided over the laying of the foundation stone at Glebe Public School War Memorial in October 1919.

References

Glebe Municipal Council minutes 5 May 1919 p. 132

Sydney Morning Herald 2 July 1917 p. 3

Sydney Morning Herald 19 April 1888 p. 1; 23 January 1888 p. 5

Sydney Morning Herald 20 October 1919 p. 7

Sydney Morning Herald 19 January 1922 p. 10

Sydney Morning Herald 29 October 1923 p. 8

Sydney Morning Herald 17 January 1939 p. 16

Citation

Printer friendly version Persistent URL:

http://sydneyaldermen.cosstaging.net.au/alderman/finlay-elgin-munro/

Share this entry on: